Mi lehet ez a sárga köves út egy kilométerrel a felszín alatt?
2022-ben a Nautilus kutatóhajó legénysége egy különleges felfedezést tett a Csendes-óceán mélyén, Hawaii közelében: egy “sárga köves útra” emlékeztető geológiai képződményt.
Sárga köves út az óceán fenekén
Ez a bizarr látvány a Science Alert szerint a Papahānaumokuākea Tengeri Nemzeti Emlékmű (PMNM) területén található Liliʻuokalani-hátság feltérképezése során bukkant fel. Ez a helyszín egyébként a világ egyik legnagyobb tengeri védett területe, melynek eddig csupán 3 százalékát vizsgálták meg. Az Ocean Exploration Trust tudósai a felszín alatt több mint 3 ezer méterrel található víz alatti vadon határait feszegetik, az expedíció izgalmas pillanatait ráadásul bárki élőben követheti. 2022 áprilisában a YouTube-ra feltöltöttek egy videót, amelyen a mélytengeri jármű vezetői rábukkantak erre a különleges formációra, amit tréfásan az ”Ózba vezető útnak” neveztek el.
Bár a ”sárga köves út” névre keresztelt képződmény egy ősi, kiszáradt tómeder maradványa a Nootka tengeri hegy tetején, meglepően száraznak tűnt, annak ellenére, hogy körülbelül ezer méter mélyen fekszik a víz alatt. A csapat megjegyezte, hogy a felszín olyan, mint egy “megsült kéreg”, amelyről úgy tűnik, mintha le lehetne hámozni. Egy kis szakaszon a vulkanikus kőzet úgy repedezett meg, hogy az nagyon hasonlított a téglákra. A videó felirata szerint a repedések a lehűlés során alakultak ki.
Nem Atlantisz kapujához vezet
A Nautilus csapata tisztázta, hogy a formáció nem egy elsüllyedt ősi civilizáció alkotása, hanem egy természetes geológiai jelenség, az ősi vulkanikus tevékenység eredménye. A ”sárga köves út” valójában ”repedezett folyású hialoklasztit”, amely nagy energiájú vulkánkitörések során keletkező üledékes kőzet, és akkor alakul ki, amikor a láva vízzel vagy nedves üledékkel érintkezik. Ez a folyamat gyakran eredményez szögletes kőzetalakzatokat. A Nautilus munkatársai elmagyarázták, hogy ezek a tégla alakú szerkezetek valószínűleg az ismételt kitörésekből származó hő hatására jöttek létre, számolt be a Forbes.
A Nautilus többször is visszatért a képződményhez, hogy feltérképezetlen területeken végezzen méréseket, és adatokat gyűjtsön a terület geológiájáról és tengeri élővilágáról. A tanulmányok célja, hogy alapot adjanak a tengeri hegyek ökoszisztémáinak kezeléséhez és megőrzéséhez. A Nautilus jelenleg a Csendes-óceán más területein folytatja a tengerfenék feltérképezését, így a jövőben további felfedezések várhatók az óceán mélyéről.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén